

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 5.2 pF |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Tolerance | 10 % |
| Width | 12 mm |
| Termination | Radial |
| Diameter | 7 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating (AC) | 14 V |
| Composition(Kit Type) | Metal Oxide |
| Height | 16 mm |
| Depth | 4 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Pitch | 7.5 mm |
| Contact Plating | Tin |
| Lead/Base Style | Radial |
| Current Rating | 5 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Max Output Current | 500 A |
| Clamping Voltage | 43 V |
| Varistor Voltage | 22 V |
| Max Voltage Rating (AC) | 14 V |
| Max Surge Current | 500 A |
| Energy | 2 J |
| Clamping Current | 5 A |
| Voltage Tolerance | 10 % |
| Surge Energy Rating | 2 J |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Peak Surge Current | 500 A |
Stock: 347
Distributors
pcbx
Unit Price$0.70397
Ext.Price$0.70397
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.70397 | $0.70397 |
| 10 | $0.57101 | $5.71010 |
| 25 | $0.52461 | $13.11525 |
| 50 | $0.48198 | $24.09900 |
| 100 | $0.44281 | $44.28100 |
| 300 | $0.42307 | $126.92100 |
| 500 | $0.40420 | $202.10000 |
| 1000 | $0.38286 | $382.86000 |
